Dažnai užduodami klausimai

  • Kiek žolelių mišinių arbatų, skirtų gydymui, galima naudoti vienu metu?

    Vienu metu patartina vartoti ne daugiau kaip du gydomuosius mišinius. Reiktų atsiklausti specialisto, ar atitinkamus mišinius galima vartoti kartu.


    Kaip vartoti skirtingas žolelių arbatas?

    Antrą žolelių arbatą patartina gerti padarius po pirmosios 15 min. pertrauką.


    Kokias atsargumo priemones derėtų atsiminti vartojant žolelių arbatas?

    Žolelių arbatos nerekomenduojamos, kai žmogus jautrus jų komponentams, kai arbatos vartojamos ne pagal nurodymus ir pernelyg dideliais kiekiais. Žmonėms derėtų pasitarti su gydytoju prieš žolelių arbatų vartojimą, kadangi yra galima kai kurių augalų medžiagų sąveika su vaistais, anestetikais ar kontraceptikais. Pacientui derėtų informuoti gydytoją apie žolelių arbatos vartojimą, kai jis skiria gydymą.

    Apie šias atsargumo priemones reiktų atsiminti vartojant ne tik vietinių žolelių arbatas, bet ir arbatžoles, kavą, nes pastarosios kai kuriuos organizmo procesus veikia netgi stipriau.

    Kokius duomenis svarbu žinoti užsakant individualius mišinius (be gydytojo nustatytos diagnozės)?

    Ruošiančiam individualų žolelių mišinį yra svarbu žinoti ligonio kraujo spaudimą ir skrandžio rūgštingumą (normalus, padidėjęs ar sumažėjęs).


    Kokiose arbatose yra žolelių, galinčių pagerinti virškinimą?

    Tai kasdieniam stalui tinkančios žolelių arbatos „Aromatinė“ (su įvairiais aromatingais augalais), „Kasdienė“ (su mėta), gėrimas „Kava be kavos“ (iš skrudintų trūkažolės ir kiaulpienės šaknų).

    Kai vargina pilvo pūtimas, patartina vartoti žoleles, kurios mažina dujų susidarymą virškinimo trakte (pvz., jų yra „Žolelių arbatoje Nr. 43“).

    Jei sumažėjęs skrandžio rūgštingumas (norisi rūgštaus), naudinga bus arbata su žolelėmis, kurios skatina skrandžio sulčių gamybą, stimuliuoja kepenis ir kasą (pvz., „Žolelių arbata Nr. 51“).

    Jei skrandžio rūgštingumas padidėjęs ar netgi kankina opaligė, rėmuo, patartina vartoti arbatą su žolelėmis, kurios gydo išopėjusias gleivines ir mažina suaktyvėjusią skrandžio rūgšties sekreciją, ramina gleivinių uždegimą (pvz., „Žolelių arbata Nr. 27“). Turintiems šių problemų žmonėms skrandžio rūgštingumą mažinančią arbatą patartina vartoti prieš valgį ar kitų arbatų gėrimą.

    Kartais virškinimo sutrikimai gali būti susiję su virškinimo liaukų negalavimais ir ligomis – kepenų funkcijos susilpnėjimu po hepatito, apsinuodijimo ir kt., lėtiniu kasos uždegimu, kt. Jaučiantiems tarsi juosiantį maudimą pilvo srityje ar kitokius skausmus vertėtų kreiptis pas gydytoją. Jadvygos Balvočiūtės sukurtoje „Žolelių arbatoje Nr. 5“ yra žolelių, kurios gerina kepenų darbą, skatina tulžies nutekėjimą. „Žolelių arbata Nr. 8“ yra su žolelėmis, kurios naudingos sergantiems lėtiniu kasos uždegimu (pankreatitu). „Žolelių arbata Nr. 52“ yra su žolelėmis, kurios naudojamos gydyti tulžies pūslės ir tulžies latakų uždegimui.

    „Žolelių arbata Nr. 46“ yra su žolelėmis, kurios gerina kepenų, kasos, skrandžio darbą, skatina žarnų motoriką ir padeda organizmui atsikratyti toksinų, šlakų.


    Ką vartoti, kai padidėjęs nervingumas?

    Kaip vakaro arbatą galima gerti malonaus skonio ir aromato „Žolelių arbatą Nr. 47“, kurioje yra raminančiu poveikiu pasižyminčių žolelių. Ją galima vartoti ir kitu paros metu, nes raminančių augalų poveikis yra švelnus, jie padeda atsipalaiduoti, įveikti įtampą.

    Žmonėms, kuriuos kankina nemiga, neurozės, naudingos žolelių arbatos su apyniu, valerijonu (pvz, „Žolelių arbata Nr. 21“).

    Kuomet susiduriama su nuolatiniu stresu, yra padidėjęs dirglumas, žmogus greitai ir pernelyg stipriai išsigąsta, reikalingi mišiniai vartoti dienos metu, kurie nesukelia mieguistumo ir padeda abejingiau reaguoti į dirgiklius. Jadvyga Balvočiūtė tokiems žmonėms patartų „Žolelių arbatą Nr.25“.

    Tėvai kartais nepagalvoja, kad naktinis vaiko šlapinimasis yra susijęs su vaiko neuroze. Jadvygos Balvočiūtės sukurta „Žolelių arbata Nr. 41“ yra su žolelėmis, kurios tinka vaikams, veikia raminančiai, naudojamos įveikti vaikų naktinį šlapinimąsi.

    Esant moterų nuotaikos ir savijautos svyravimams iš seno naudojama rasakila, medetka, katžolė, kurios padeda moterims palaikyti dvasios pusiausvyrą, švelniai tonizuoja. Jei nėra jautrumo šiems augalams, juos gali vartoti įvairaus amžiaus moterys. Tokių augalų yra stalo arbatoje „Rasakila“. Klimakso periodu atsiradusius neigiamus reiškinius (padidėjęs nervingumas, pila karštis, juntamas širdies mušimas) gali padėti įveikti žolelės, reguliuojančios endokrininę pusiausvyrą. Tokių augalų yra „Žolelių arbatoje Nr. 18“.

    Į „Žolelių arbatą Nr. 20“ įeina žolelės, naudojamos migrenos gydymui, šalinti spazmus ir lėtinius galvos skausmus.

    Kai dėl jautrios nervų sistemos trinka širdies darbas (nustatytos širdies neurozės), naudingos žolelės, kurios gerina širdies darbą, gydo širdies ritmo sutrikimus, ramina širdies nervus. Tokių augalų yra „Žolelių arbatoje Nr. 37“.


    Kokios žolelės gali padėti jaučiant energijos trūkumą?

    Įveikti nuovargį padeda arbatos su žolelėmis, pasižyminčiomis švelniu tonizuojančiu veikimu, pvz., „Žemaičių žolės“, „Lazdynas“, „Rasakila“. Atstatyti skysčių kiekį organizme gali padėti bet kuri arbata ar kitas gaivinantis gėrimas.

    Jei tokie pojūčiai susiję su prasta nuotaika, depresija, naudinga „Žolelių arbata Nr. 9“, kadangi joje yra augalų, veikiančių kaip natūralūs antidepresantai. Ši „geros nuotaikos arbata“ gali būti naudinga ir tiems, kurie stengiasi atsikratyti žalingų įpročių (rūkymo, alkoholizmo).

    Kartais energijos trūkumas jaučiamas dėl sumažėjusio kraujo spaudimo. „Žolelių arbata Nr. 36“ yra su žolelėmis, kurios stipriai tonizuoja, šalina nuovargį, gerina savijautą ir darbingumą.


    Ką daryti, kai kankina kosulys?

    Žinoma, susirgus reiktų kreiptis į gydytoją.

    Jei kosulys susijęs su ūmiu peršalimu, gripu, patartinos žolelės, turinčios priešuždegiminių savybių. Tokių žolelių yra „Žolelių arbatoje Nr. 29“.

    Jei kosulys įsisenėjęs, susijęs su bronchitu, sunkesniais viršutinių kvėpavimo takų ir plaučių uždegimais, naudingos tokios žolelės kaip plautė, šalpusnis, kt. Su jomis sudaryta kompozicija yra „Žolelių arbata Nr. 17“.


    Kokios žolelės naudingos prostatos ligų profilaktikai ir gydymui?

    Iš tiesų, prostatos padidėjimas (adenoma) yra gana paplitusi vyresnių nei 40 metų vyrų problema Europoje. Su ja neretai susiję ir vėlesnės potencijos problemos.

    Ekologiška stalo arbata „Lazdynas“ yra su lazdyno lapais ir kitomis žolelėmis, kurios naudojamos prostatos ligų profilaktikai. Norint išvengti šių ligų taip pat svarbu sveika gyvensena.

    Susirgus prostatos adenoma, naudingos žolelės, kurios gerina prostatos veiklą, mažina pabrinkimą, atnaujina liaukos audinio veiklą. Tokių žolelių yra „Žolelių arbatoje Nr. 32“. Ši arbata paruošiama termose ir gurkšnojama šilta kas 1-2 val. nedideliais kiekiais, per dieną suvartojant beveik pusę litro šios arbatos.


    Kurios arbatos yra su žolelėmis, naudojamomis sąnarių ligų gydymui?

    Tai „Žolelių arbata Nr. 23“ su žolelėmis, kurios naudojamos osteochondrozės ir sąnarių uždegimo (artrito) gydymui: mažina skausmą ir uždegimą, padeda šalinti šlakus, gerina kraujo apytaką sąnariuose, mažina pabrinkimą;
    „Žolelių arbata Nr. 33“ su žolelėmis, kurios šalina skausmą sąnariuose, gydo jų uždegimą ir kraujotakos sutrikimą.
    „Žolelių arbata Nr. 10“ su žolelėmis, kurios tirpina kristalus ir druskas, nusėdusius sąnariuose.


    Į ką reiktų atsižvelgti parenkant arbatas vaikams?

    Vaikams nepatartinos arbatos, kuriose yra augalų, mažinančių kraujo krešamumą (kaštonas, barkūnas); arbatos su augalais, kurie stipriai tonizuoja (pvz., su rapontiku); arbatos su dideliu ežiuolės kiekiu; arbatos su ugniažole, nes tai stipriai veikiantis augalas ir tėvai ne visada gali tinkamai dozuoti mišinį, net jei jame ugniažolės nedaug. Mišinius su gailiu, jei tokie skiriami, reikia vartoti atsargiai, neilgai.

    Jadvyga Balvočiūtė vaikams sukūrė švelnią žolelių arbatą „Pumpurėliams“, kuri ruošiama pagal vaiko skonį ir ją galima duoti kasdien. Joje yra žolelių, kurios naudingos augančiam organizmui. Mėgstantiems rūgštesnius gėrimus patiks gaivinanti „Laukinių vaisių arbata“ su erškėtuogėmis, miškiniais obuoliukais, šermukšniais, raugerškiu ir kitais vaisiais, kuriuose būna įvairių vitaminų ir mineralinių medžiagų.

    Neturintiems apetito vaikams naudingos žolelės, kurios stimuliuoja viršinimo sistemą – tokių augalų yra „Žolelių arbatoje Nr. 1“.

    Hiperaktyviems vaikams naudingos žolelės, kurios mažina dirglumą. Su jomis sudaryta „Žolelių arbata Nr. 25“.

    Kai kamuoja naktinis vaiko šlapinimasis, naudingos žolelės, kurios veikia raminančiai, gydo neurozę. Tokių augalų yra „Žolelių arbatoje Nr. 41“.