Bulvinė saulėgrąža

Bulvinė saulėgrąža

Bulvinė saulėgrąža – topinambas – Jeruzalės artišokas

Ūkyje galite įsigyti ir šviežių, ir džiovintų stiebagumbių, lapų ir su jais pagamintų arbatų mišinių, pvz. arbata Nr. 4, kuri labai tinka sergantiems cukriniu diebetu.
Bulvinė saulėgrąžą – lietuviai pažįsta ir augina senokai, tačiau per mažai naudoja .
Jos gumbais – topinambais – ne vienas gardžiuojasi rudenį ir pavasarį.
Šakniastiebiuose gausu polisacharido, inulino, kitų cukrų, baltimų, organinių ir mineralinių medžiagų.
Stiebagumbiai panašūs į gumbuotas bulves, yra puikaus skonio ir žali, ir virti. Jie labai sultingi dėl jame gausiai besikaupiančio inulino. Jo pasekoje mažėja cukraus trigliceridų, blogojo cholesterolio kiekis kraujyje, prasiplečia kraujagyslės, skatina peristaltika, skysčių šalinimas iš organizmo, gerųjų medžiagų ir druskų apykaita, tinka lieknėjimo dietoms mažėja eterosklerozė, įvairūs vėžio atsiradimo ir vystymosi tikimybė. Tai labai puiki dietinė daržovė.
Todėl stiebagumbius galima vartoti kaip maistą ir iš jų pagamintus preparatus – kaip vaistą.
Vasarą renkame jaunus, švarius bulvinių saulėgrąžų lapus. Juose kaupia proteinų, cukrų, riebalų, ląstelieną, vit. B2, C, nikotininę rūgštį, karotinus, kalcio fosforo, natrio, magnio, geležies ir kitų elementų junginius. Lapai tinka vartoti diabetikams, taip pat siekiantiems pastiprinti organizmą, palaikyti kraujotaką, atelesklerozei šalinti, medžiagų apykaitai skatinti.
Dar keletas patarimų:
Kasdien vartojant po 200 ml šviežių topinambų stiebagumbių sulčių normalizuojasi širdies darbas, arterinis spaudimas, stiprėja širdies raumuo.
Topinambuose daug vitamino C. Liaudies medicinoje iš gumbų gauta košele gydomi nudegimai, o nuovirai ir sultys vartojami šlapioms žaizdoms ir opoms gydyti. Šia daržove gydomas vidurių užkietėjimas. Užtenka per dieną išgerti 100 ml šviežių sulčių ar suvalgyti 2-3 porcijas salotų – ir problema bus užmiršta.
Topinambuose yra daug tam tikros medžiagos, kuri reguliuoja medžiagų apykaitą ir padeda išvengti cukrinio diabeto. Dėl B grupės vitaminų, askorbo rūgšties ir baltymo geriau pasisavinama geležis. Todėl žmonės, sergantys anemija, turėtų gerti šviežias topinambų sultis.
Biologiškai aktyvios medžiagos, esančios šiuose augaluose, valo ir skystina kraują. Taigi ši daržovė yra efektyvi profilaktinė priemonė nuo tromboflebito – baisios ligos, dėl kurios sutirštėjęs kraujas užkemša kraujagysles. Topinambuose yra daug mineralinių druskų. Juose ypač daug kalio druskos – ji iš organizmo pašalina nereikalingą skystį. Tie, kuriems tinsta rankos, kojos, turėtų gerti kuo daugiau šių gumbų šviežių sulčių.
Mokslininkai, daugelį metų tyrę šį augalą, nustatė, kad reguliariai vartojami topinambai (arba jų užpilas, bulvinės saulėgrąžos žiedų ar lapų arbata) yra tarsi terapija sergant leukoze. Manoma, kad taip yra dėl šio augalo savybės valyti organizmą.
Topinambai mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Teigiama, kad suvalgysite po 50 g du kartus per dieną šviežių topinambų – aterosklerozė jums negresia.
Makroelementų ir mikroelementų pusiausvyra topinambuose normalizuoja vandens ir druskų pusiausvyrą organizme, iš kraujagyslių pašalina druskų ir kitų nereikalingų medžiagų perteklių. Gerosios žarnyno bakterijos mėgsta topinambuose besikaupiančius fruktooligosacharidus, todėl vartojant topinambus išsilaiko normali žarnyno mikroflorą, tinka dibakteriozės diabeto atvejais.
Štai kas rašoma neseniai išleistoje JOHANNES F. COY / MAREN FRANZ (2010) knygoje „Naujoji priešvėžinė mityba“:
Psl.65. „ Beveik pamirštas topinambas
Topinambas, dar vadinamas žemės kriauše, yra iš Šiaurės ir Vidurio Amerikos. Iki XVIII a. šis šakniagumbis buvo ir Europoje svarbus maisto produktas ir pašaras. Tačiau maistui pradėjus auginti vien tik didelį derlių duodančius ir krakmolingus augalus, ši daržovė buvo beveik pamiršta. Daugiau nei pusę topinambo sudėties sudaro inulinas. Tai reiškia, kad pavalgius topinambų cukraus kiekis kraujyje lieka nepakitęs ir kasai nereikia gaminti insulino, kad jį sumažintų. Kitas privalumas – 100 g gumbų turi 30 kalorijų, o bulvės turi jų dvigubai daugiau. Topinambai skanūs kepti, troškinti. Iš jų galima gaminti sriubą, traškučius arba apkepėlę, galima naudoti ir žalius topinambus, pavyzdžiui stambiai sutarkuoti į salotas.

Psl. 177. Topinambų apkepas

1 porcijos sudedamosios dalys

200 g topinambų / 1 arbatinis šaukštelis sviesto / tarkuoto muskato / 50 ml daržovių sultinio / 50 g grietinėlės / 1 kiaušinis / ½ arbatinio šaukštelio žolelių ir druskos mišinio / 15 g išlukštentų kanapių riešutų / 20 g tarkuoto goudos sūrio

PORCIJA 415 kcal / 32 g R / 11 g AV / 20 g B

1 Orkaitę įkaitinti iki 180º C. Topinambus kruopščiai nuvalyti po tekančiu vandeniu. Nusausinti ir supjaustyti maždaug 0,5 cm storio griežinėliais.

2 Mažą karščiui atsparią kepimo formą ištepti sviestu ir pabarstyti tarkuotu muskatu. Topinambus susluoksniuoti kepimo formoje kaip stogo čerpes.

3 Daržovių sultinį išmaišyti su grietinėle, kiaušiniu ir žolelių bei druskos mišiniu. Užpilti ant susluksniuotų topinambų griežinėlių.

4 Apibarstyti išlukštentais kanapių riešutais ir tarkuotu goudos sūriu. Kepti karštoje orkaitėje apie 60 min.“