Jadvygos Balvočiūtės ekologinis vaistažolių ūkis - žinomas žolelių arbatų gamintojas. Čia dažnai užsuka lankytojai - įsigyti arbatų, sužinoti apie vaistažoles, žolelių rinkimą ir ruošimą, ekologinį ūkininkavimą. Ūkyje yra vaistinių augalų ekspozicija po atviru dangumi, norintiems pravedamos ekskursijos.

Jadvyga Balvočiūtė šį ūkį įkūrė 1991 m., grįžusi gyventi į Žemaitiją, savo gimtąjį Gyvolių kaimą. 1994 m. ji įstojo į Lietuvos ekologinės žemdirbystės bendriją „Gaja“ (dabar - asociacija), o 1999 m. pradėta ūkio ekologinio sertifikavimo procedūra, kuri truko dvejus metus. Nuo 2001 m. „Ekoagros“, kaip kontroliuojanti įstaiga, kasmet iš naujo peržiūri ūkio atitikimą ekologinės gamybos ūkio statusui, taip pat perdirbamą produkciją ir išduoda sertifikatus vieneriems metams. Jie garantuoja, kad ūkio produkcija yra ekologiška, kaip šį terminą apibrėžia ES dokumentai ir Lietuvos įstatymai, įskaitant tai, kad augalai nėra genetiškai modifikuoti.

Nuo ūkininkavimo pradžios J.Balvočiūtė Gyvoliuose sukūrė turtingą augalų kolekciją. Ėmusi ekologiškai ūkininkauti ji didino jų plotus. 2006 m. vaistažolių auginimui buvo skirta jau 12,75 hektaro sertifikuoto ekologinio ploto; dar 1,5 hektaro buvo nuomojami; kartu minėti plotai su apsaugine zona sudarė 14,76 hektaro.

Jadvygos Balvočiūtės sodyba su paupio pieva ir augalų kolekcija - ekspozicija yra Ventos regioninio parko teritorijoje.

2006 m. ūkyje arbatų gamybai auginta daugiau kaip 100 rūšių augalai, iš kurių surinkta 140 skirtingų žaliavų. Daugiausiai tai kultūriniai augalai, pvz., renkami vaistinės medetkos žiedai, įvairių veislių šluotinio burnočio žolė ir sėklos, sėjamųjų grikių žydinčios viršūnėlės, vaistinio valerijono šaknys ir t.t. Tačiau ūkyje taip pat kultivuojama ir nemažai laukinių augalų, pvz., auginamos ir renkamos varnalėšų šaknys, žiedynai ir lapai, geltonžiedžio barkūno žolė, paprastojo ir karčiojo kiečių žolė ir šaknys, pilkosios miltinaitės žolė, kvapiosios aniužės žolė, smalkinio tvertiko žolė ir t.t.

Vaistažolių mišiniams gaminti naudojama ir kita svarbi žaliava - augalai iš natūralių augimviečių (pievų, miškų, laukų, vandens telkinių ir pan.). Laukiniai augalai renkami iš ekologiškų, sertifikuotų plotų, laikantis laukinės augmenijos rinkėjo sertifikato reikalavimų. 2006 m. J.Balvočiūtės ekologiškos augmenijos rinkimo plotas apėmė 6960 hektarų. Iš viso buvo surinkta 180 rūšių žaliavos iš 151 skirtingų rūšių augalų.

Augalų nuimami, smulkinami, džiovinami, kitaip ruošiami (priklausomai nuo žaliavos rūšies) rankiniu būdu, prisilaikant nustatytų procedūrų, kad būtų užtikrinta aukšta arbatų kokybė. Nors ūkis realizuoja ir pavienes vaistažoles, daugiausia žaliavų sunaudojama gaminti žolelių mišinius ūkyje. Arbatos parduodamos pačiame ūkyje, mugėse, tiekiamos įvairiems prekybos taškams visoje Lietuvoje. VšĮ „Kulinarinio paveldo fondas“ Jadvygos Balvočiūtės arbatas pripažino šalies kulinariniu paveldu.

Šis ūkis - vienas iš netradicinių verslų pavyzdžių Lietuvoje. Jadvyga Balvočiūtė savo žolelių arbatas pristatė ir užsienyje: Lietuvos ekspozicijoje Tarptautinėje maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės mugėje „Žalioji savaitė“ (Vokietijoje, 2006 ir 2007 m.), mugėse Lenkijoje, Suomijoje ir Latvijoje.

Pavasario išdaigos

Balandžio mėnesio sniegas

Bulvinė saulėgrąža

Bulvinė saulėgrąža – topinambas – Jeruzalės artišokas